Do tej pory w kraju można było zawierać związki partnerskie, ale Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo do małżeństwa przysługiwać powinno każdej obywatelce i każdemu obywatelowi, a zatem także osobom nieheteronormatywnym.
W Ekwadorze relacje homoseksualne zdepenalizowano w 1997 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło, np. w 2008 roku wpisano do konstytucji zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, zakazano terapii konwersyjnych (do 2012 roku istniały kliniki, które prowadziły takie pseudoterapie), a w latach 2012-2014 ekwadorski urząd statystyczny po raz pierwszy prowadził badania dotyczące gospodarstw domowych wśród osób LGBT.
W 2013 w Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW odbyła się konferencja "Ameryka Łacińska jako laboratorium przyszłości. Inspiracja dla świata”. Mówiłam tam m.in. o tym, że stereotypy jaki narosły wokół tego regionu, skutecznie wpływają na naszą (raczej negatywną) ocenę zjawisk tam zachodzących. Tymczasem okazuje się, że pod wieloma względami np. rozwiązań prawnych dotyczących osób LGBTQ+, niektóre latynoamerykańskie kraje są w awangardzie.
Więcej informacji tutaj
Źródło grafiki: https://www.nodal.am/2019/06/ecuador-la-corte-constitucional-retoma-el-debate-sobre-matrimonio-igualitario/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz